بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار جدید و اخبار فناوری و اخبار نانو : واکسن آنفلوآنزای نانویی با پاسخ ایمنی قوی

واکسن آنفلوآنزای نانویی با پاسخ ایمنی قوی

فناوری نانو و واکسن

فناوری پزشکی / آزمایش موفقیت‌آمیز واکسن آنفلوآنزای نانویی با پاسخ ایمنی قوی
نتایج آزمایش روی موش‌ها نشان داد که نوعی واکسن حاوی نانوذرات پروتئینی می‌تواند اثربخشی بالایی در برابر عفونت‌های ویروسی به‌ویژه آنفلوآنزا داشته باشد.

به گزارش ایرنا، براساس نتایج یک مقاله که توسط محققان انستیتوی علوم پزشکی در دانشگاه ایالتی جورجیا منتشر شده است، فرمولاسیونی از نانوذرات پروتئینی حاوی پروتئین‌های آنفلوانزا و ترکیبات کمکی برای تقویت پاسخ‌های ایمنی، موفق به ایجاد پاسخ ایمنی در برابر ویروس آنفلوانزا شده است. نتایج این یافته‌ها در نشریه Small منتشر شده و احتمالا یک گزینه مناسب برای ساخت واکسن آنفلوانزا باشد.

محققان نوع جدیدی از نانوذرات پروتئینی هسته/ پوسته متشکل از نوکلئوپروتئین آنفلوانزا به عنوان هسته و پروتئین‌های سطح Na۱-M۲E یا Na۲-M۲E به عنوان آنتی ژن‌های پوشش، تهیه کردند. در ساخت این نانوذرات جدید، پوشش پروتئین سطح دقیقاً قابل کنترل است و هر پروتئین پوشش برای استفاده مجدد قابل بازیابی است.

بنابراین، کیفیت و عملکرد نانوذرات به‌طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. دانشمندان به صورت عضلانی یا خوراکی این واکسن حاوی نانوذرات پروتئینی را با و بدون کمپلکس‌های تحریک‌کننده ایمنی در برابر عفونت‌های ویروسی آنفلوانزا به موش‌ها واکسینه کردند.

دکتر وندی زو نویسنده نخست مقاله مربوط به این پروژه می‌گوید: «ما دریافتیم که نانوذرات پروتئینی جدید همراه با کمکی‌ها می‌توانند پاسخ ایمنی مخاطی و تجمع سلول‌های حافظه محلی را به طور قابل توجهی بهبود بخشند و در برابر عفونت‌های ویروسی آنفلوانزا محافظت کامل کنند.»

به نقل از ستادتوسعه فناوری نانو، ویروس آنفلوانزا A یکی از تهدیدآمیزترین عوامل بیماری‌زا تنفسی است و می‌تواند باعث عوارض شدید، مرگ و میر و بار اقتصادی سنگین بویژه در اپیدمی آنفلوآنزا شود. در حالی که واکسیناسیون در جلوگیری یا کاهش عفونت‌های ویروسی مؤثر است، انتخاب سویه‌های واکسن بستگی به گردش ویروسی دارد.

سویه‌های ناسازگار می‌توانند به طور قابل توجهی کارایی واکسن را مختل کنند. همچنین، تولید واکسن آنفلوانزای چهارگانه فعلی زمانبر است. فن آوری‌های جدید برای تولید واکسن آنفلوانزا مورد نیاز است. محققان کار خود را در توسعه انواع مختلف واکسن نانوذرات پروتئینی در برابر عفونت‌های ویروسی A و آنفلوانزا B آغاز کرده‌اند.

نانوذرات پروتئینی کمکی می‌توانند پاسخ‌های ایمنی سیستمیک و مخاطی قوی را بهبود بخشد. این کار اهمیت استفاده از ترکیبات کمکی در فرمولاسیون واکسن مخاطی را برجسته می‌کند. نانوذرات پروتئینی کمکی می‌توانند به عنوان واکسن‌های مخاطی به تنهایی یا در ترکیب با سایر واکسن‌ها برای بهبود ایمنی و محافظت از مخاطی در آینده استفاده شوند.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید