بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار هوش مصنوعی و اخبار جدید : هوش مصنوعی و مبارزه با فرار مالیاتی

هوش مصنوعی و مبارزه با فرار مالیاتی

هوش مصنوعی و مبارزه با فرار مالیاتی

اخبار هوش موصنوعی / استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با فرار مالیاتی
وزارت خزانه‌داری آمریکا به دنبال استفاده از هوش مصنوعی برای مقابله با فرار مالیاتی و جرایم مالیاتی است. اگرچه هدف از این اقدام، مقابله با فراری‌های مالیاتی است، اما برخی نگرانند که به رویه‌های ناعادلانه منجر شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس دی، سازمان خدمات درآمد داخلی ایالات متحده(I.R.S) به دنبال راه‌هایی برای نظارت مؤثر بر ثروتمندترین شهروندان آمریکایی است و بدین منظور، شروع به استفاده از هوش مصنوعی برای مقابله با فرار مالیاتی کرده است.

این فناوری جدید به ساده‌سازی پرونده‌های مالیاتی مربوط به صندوق‌های تامینی، گروه‌های سهام خصوصی، سرمایه‌گذاران املاک و مستغلات و شرکت‌های بزرگ حقوقی کمک می‌کند و به سازمان مالیاتی اجازه می‌دهد تا بهتر با آنها برخورد کند.

سازمان خدمات درآمد داخلی(Internal Revenue Service) یک سازمان دولتی زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده است که وظیفه خدمات درآمد حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا را برعهده دارد.

حل و فصل پرونده‌های پیچیده

دنیل ورفل کمیسر I.R.S در یک جلسه توجیهی گفت: اینها پرونده‌های پیچیده‌ای برای سازمان خدمات درآمد داخلی است و سازمان ما برای حل و فصل آنها منابع یا نیروی کافی برای رسیدگی نداشته است. به معنای واقعی، ما سال‌هاست که در این زمینه غرق شده‌ایم.

هوش مصنوعی می‌تواند برای تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده‌های مالی، از جمله سوابق تراکنش‌ها، برای شناسایی روندها و ناهنجاری‌هایی که می‌تواند نشان دهنده تقلب یا فرار مالیاتی باشد، استفاده شود.

الگوریتم‌های یادگیری ماشینی در مقایسه با رویکردهای دستی برای کمک به مقامات مالیاتی در شناسایی بی‌نظمی‌ها و جرایم مالیاتی احتمالی ابزار مجهزی هستند.

علاوه بر این، با شناسایی مالیات دهندگان یا مشاغل پرخطر و مشکوک براساس داده‌های تاریخی، الگوهای رفتاری و سایر ویژگی‌های مرتبط می‌توان از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی فرار مالیاتی احتمالی استفاده کرد. این ابزار به مقامات مالیاتی قدرت می‌دهد تا تلاش‌های اجرایی خود را بهتر متمرکز کنند.

سرقت هویت، ادعاهای نادرست بازپرداخت مالیات و سایر اشکال کلاهبرداری مالیاتی نیز می‌تواند با استفاده از سیستم‌های تشخیص تقلب که توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود، شناسایی شود.

در نهایت، تکنیک‌های پردازش زبان طبیعی را می‌توان برای تجزیه و تحلیل داده‌های متنی، مانند اسناد قانونی و مقررات مالیاتی، برای بهبود انطباق و اطمینان از اینکه مالیات دهندگان از قوانین پیروی می‌کنند، استفاده کرد.

نگرانی در مورد حریم خصوصی و امنیت داده‌ها

استفاده از هوش مصنوعی در اجرای قوانین مالیاتی بر خلاف کاربردهای بسیار مفید آن، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیت داده‌ها را افزایش می‌دهد، زیرا مقامات مالیاتی ممکن است برای استفاده مؤثر از این فناوری‌ها نیاز به دسترسی به مقدار قابل توجهی از داده‌های مالی و شخصی داشته باشند. همچنین ممکن است تهدیدی برای اجرای فرآیندهای عادلانه باشد.

گروور نورکویست که یک کارشناس مالیاتی است، به نیویورک تایمز گفته است که سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا سابقه اشتباه در الگوریتم‌های خود را دارد. او ادعا کرد که استفاده از هوش مصنوعی تنها یک تاکتیک دیگر است که این سازمان برای دفاع از خود در برابر ادعاهای اثبات شده سوگیری سیاسی یا رویه‌های اجرایی ناعادلانه خواهد داشت.

نورکویست می‌گوید: این یکی دیگر از راه‌های آن‌ها برای فاصله گرفتن از مسئولیت‌پذیری و تصمیم‌گیری است.

این ابتکار جدید با ۸۰ میلیارد دلار تخصیص یافته به سازمان خدمات درآمد داخلی آمریکا تامین می‌شود. این پروژه سال گذشته به واسطه قانون کاهش تورم برای کمک به این سازمان و افزایش درآمد فدرال با تعقیب فراری‌های مالیاتی و دیگرانی که از روش‌های حسابداری هوشمندانه برای رهایی از پرداخت بدهی و مالیات خود استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شده است.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید