بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار هوش مصنوعی و اخبار جدید و اخبار ویژه : هوش مصنوعی و خواندن یک رمان کامل در ۱ دقیقه

هوش مصنوعی و خواندن یک رمان کامل در ۱ دقیقه

هوش مصنوعی و مطالعه

اخبار هوش مصنوعی / شرکت آنتروپیک اعلام کرد که هوش مصنوعی موسوم به کلود می‌تواند یک کتاب کامل را در کمتر از یک دقیقه بخواند.
شرکت هوش مصنوعی آنتروپیک اعلام کرد که حجم اطلاعاتی را که هوش مصنوعی مولدش به نام «کلود» (Claude) قادر به پردازش آنهاست افزایش یاقته و اکنون این هوش مصنوعی از محدودیت ۹۰۰۰ توکن به ۱۰۰ هزار توکن ارتقا یافته که تقریبا معادل ۷۵ هزار کلمه و معادل یک رمان کامل است.

توکن‌ها واحد‌های اساسی متنی یا کدی هستند که یک هوش مصنوعی برای پردازش و تولید زبان استفاده می‌کند.

برای این که توانایی این هوش مصنوعی را بهتر درک کنید باید گفت که کلود اکنون می‌تواند «وداع با اسلحه» اثر ارنست همینگوی (۷۴۲۴۰ کلمه)، «فرانکنشتاین» مری شلی (۷۴۸۰۰ کلمه) و «ماجرا‌های تام سایر» اثر مارک تواین (۶۹۰۰۰ کلمه) را به راحتی در کمتر از یک دقیقه بخواند و اطلاعات آن را تجزیه و تحلیل کند.

کتابخوانی هوش مصنوعی
کتابخوانی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی‌های مولد مانند کلود هنوز با تعداد «توکن‌هایی» که می‌توانند پردازش کنند محدود می‌شوند.

همان طور که شرکت هوش مصنوعی OpenAI نیز در صفحه‌ خود توضیح می‌دهد، می‌توان نشانه‌ها را به عنوان تکه‌هایی از کلمات در نظر گرفت. هوش مصنوعی کلمات را برای پردازش خرد می‌کند و همیشه از ابتدا تا انتهای هر کلمه خرد نمی‌شود، زیرا فاصله‌ها و کاراکتر‌های دیگر نیز در آن گنجانده شده است. در حال حاضر، مدل استاندارد چت جی‌پی‌تی۴ قادر به پردازش ۸۰۰۰ توکن است، در حالی که نسخه‌ توسعه یافته‌ آن می‌تواند ۳۲ هزار توکن را پردازش کند. این درحالی است چت‌باتی که به صورت عمومی در دسترس است، محدودیت حدود ۴۰۰۰ توکنی دار اکنون کلود قابلیت پردازشی بسیار گسترده‌تر از همه‌ی آن‌ها دارد.

بنا بر اعلام شرکت آنتروپیک، آن‌ها کتاب گتسبی بزرگ را در حین آزمایش بر روی این هوش مصنوعی بارگذاری کردند و یک خط را تغییر دادند. کلود توانست در عرض ۲۲ ثانیه بخش تغییر یافته‌ کتاب را تشخیص دهد.

آنتروپیک گفت: این قابلیت به کسب‌وکار‌ها کمک می‌کند تا به سرعت صورت حساب‌های مالی و مقالات تحقیقاتی طولانی را پردازش و خلاصه کنند، بخش‌های قانونی را ارزیابی کنند و خطرات و استدلال‌ها را در اسناد قانونی شناسایی کنند.

منبع: انگجت

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید