بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار جدید و اخبار فناوری و اینترنت و شبکه های اجتماعی : نکاتی درباره تکنولوژی نوظهوری به نام وب ۳

نکاتی درباره تکنولوژی نوظهوری به نام وب ۳

مزیت‌های وب 3

جهان دیجیتال ( wdigi.ir) به گفته یک کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اینکه هر کدام از تکنولوژی‌های نوین باید مراحل آزمایشگاهی و کاربران محدود خود را پشت سر بگذارند، طبیعی است اما به نظر می‌رسد اکنون رگه‌هایی از وب ۳ را در موضوعاتی مانند رمزارزها و هوش مصنوعی و مواردی از این دست مشاهده می‌کنیم.

کیوان نقره‌کار در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وب 3 و مهم‌ترین کاربردهای آن اظهار کرد: همانگونه که می‌دانید ما وب ۱، ۲ و ۳ و وب‌های پیش رو را داریم، اما وب یک از اولین زمان شکل‌گیری اینترنت و دسترسی به سایت‌ها و صفحات اینترنتی به وجود آمد.

وی افزود: همچنین اصطلاح www.web برگرفته از تارعنکبوت است، درواقع این اصطلاح به معنای تار عنکبوت گسترده جهانی به این منظور است که ما بتوانیم به شبکه‌ها و سایت‌های گوناگون وصل شویم و مانند تارعنکبوت همه این موارد به هم ارتباطات دارد. وب 1 از همان زمان شکل‌گیری اینترنت تا اواسط دهه ۲۰۰۰ مانند ۲۰۰۵ ادامه داشت و به صورت یک طرفه اطلاعات از سوی تولیدکننده یا ارائه دهنده محتوا ارائه می‌شد و صرفا کاربر می‌توانست این‌ها را دریافت و مشاهده کند.

نقره‌کار ادامه داد: اما وب 2 از همان اواسط دهه ۲۰۰۰ آغاز شد و تاکنون همچنان ادامه دارد؛ وب دو به بازه‌ای گفته می‌شود که کاربر می‌تواند تعامل کند و در تولید محتوا نقش داشته باشد، بنابراین این وب کاربرمحور است و کاربر می‌تواند با دیگران در ارتباط باشد.

این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنانش به وب 3 اشاره کرد و توصیح داد: وب 3 که کم کم در آن قدم می‌گذاریم و به نوعی از حدود دو سال قبل، سایه‌های آن را دیده‌ایم و گسترده‌ترین علامت آن هوش مصنوعی است. این وب جایی است که محتوا بدون نیاز به انسان می‌تواند تولید شود؛ اینترنت اشیاء و تحلیل داده‌ها، رمز ارزها یا پول‌های دیجیتالی از موضوعاتی است که در وب 3 مطرح می‌شود و بسیار مهم است. علاوه بر موارد گفته شده وب 3 کمک می‌کند تا کیفیت محتوا بالاتر برود و هوشمندی در آن بسیار دیده می‌شود و در نتیجه فضای کاربری و تولید کنندگی محتوا تغییر می‌کند.

وی درباره مزیت‌های وب 3 تصریح کرد: یکی از مزیت‌های این وب دسترسی آزاد به اطلاعات است و این امکان را به وجود می‌آورد از راه‌های گوناگون اطلاعات را در اختیار کاربر بگیرد؛ همچنین برروی مالکیت داده‌ها و محتواها هم امکانات بسیار خوبی را ارائه می‌کند.

نقره‌کار درباره آخرین وضعیت وب 3 در جهان از جمله ایران گفت: این نوع بهره‌گیری از وب سه اتفاقا به سخت‌افزار خاصی نیاز ندارد بلکه شاید به نرم افزارهای خاصی نیاز داشته باشد، بنابراین اگر بخواهیم بگوییم در کجا در حال انجام است، می‌توان گفت در سطح محدود در حال تست و آزمایش است اما در سطح عمومی باید هر لحظه این انتظار را داشته باشیم که مانند هوش مصنوعی به صورت یک دفعه رخ دهد و ما شاهد پدیده وب سه هم باشیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تکنولوژی مانند آب است و مسیر خود را پیدا می‌کند و مدام رو به تحول است، به همین دلیل مواردی مانند فیلترینگ نمی‌تواند بر آن تأثیرگذار باشد؛ زمانی که از وب 3 صحبت می‌کنیم و می‌گوییم امنیت، کیفیت بالا و خدمات بیشتری به کاربران ارائه می‌کند، بهتر است فرهنگ‌سازی از این فضا را به جای محدودسازی انجام دهیم تا دچار آسیب‌ها و زیان‌ها نشویم. اتفاقا زمانی که به سمت استفاده از فیلترینگ و محدودسازی حرکت شود، امنیت، کیفیت و سرعت پایین آورده و هزینه افزایش داده می‌شود. پس چقدر خوب است دولت‌هایی که تصمیم می‌گیرند شکل دیگری از مدیریت اینترنت را داشته باشند، به تکنولوژی نوین مانند وب 3 توجه کنند.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید