بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار جدید و اخبار هوش مصنوعی : محققان ایرانی و طراحی ۴ برنامه کاربردی با تکیه بر هوش مصنوعی

محققان ایرانی و طراحی ۴ برنامه کاربردی با تکیه بر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و طراحی برنامه زبان محور

اخبار هوش مصنوعی / محققان ایرانی با تکیه بر هوش مصنوعی ۴ برنامه زبان‌محور طراحی کردند
یک شرکت دانش‌بنیان با تکیه بر هوش مصنوعی ۴ برنامه‌ زبان‌محور تولید کرده است که امکانات خوبی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.
امین رحمانی، مدیر و بنیان گذار یک شرکت دانش ‌بنیان فعال در حوزه هوش مصنوعی در گفتگو با آنا، گفت: ویراویراست شرکتی فعال در حوزه هوش مصنوعی است که با طراحی برنامه‌های زبان‌محور، امکانات خوبی برای کاستی‌های فناورانه در زبان فارسی فراهم می‌کند. پردازشگر‌های زبانی، طی سال‌ها آزمون و خطا درک جامعی از عملکرد هوش مصنوعی به ما داده‌اند. این درک عمیق به ما این توانایی را می‌دهد که برای سازمان‌ها راهکار‌هایی مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی کنیم تا در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنند.

وی درباره محصولات ارائه شده توسط این شرکت بیان کرد: ما ۴ محصول مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی کرده‌ایم. «ویرا تایپ» تایپ گفتاری هم‌زمان است، همان‌طور که صحبت می‌کنید برنامه متن شما را تایپ می‌کند. از ویژگی‌های این خدمت می‌توان به چند زبانه بودن آن و پیروی از زبان‌هایی همچون فارسی، انگلیسی و فرانسوی اشاره کرد. این برنامه آفلاین است و می‌توان بدون اتصال به اینترنت از آن استفاده کرد. با دستور صوتیِ ویراتایپ می‌توان نشانه‌های نگارشی را بر اساس سلیقه کاربر در نوشته گنجاند. همچنین این برنامه در تمام محیط‌های متنی اجرا می‌شود؛ ازجمله نرم‌افزار‌های مایکروسافت و گوگل.

رحمانی با اشاره به اینکه هوش مصنوعی را در خدمت زبان فارسی گرفته‌اند، اظهار کرد: محصول دیگر این شرکت «ویراویراست» است که ویرایش متن فارسی را انجام می‌دهد؛ مانند غلط یابی املایی و تنظیم نیم فاصله‌ها. همچنین این برنامه در سطح جمله هم می‌تواند غلط یابی کند. «ویرانویسه» هم برای تبدیل عکس و pdf است، عکس متن‌دار را آپلود می‌کند و خروجی word (وُرد) تحویل می‌دهد.

این فعال حوزه دانش بنیان درباره محصول دیگر این شرکت خاطرنشان کرد: «ویرآوا» برای تبدیل فایل صوتی به متن و تبدیل خودکارِ گفتار به نوشتار کاربرد دارد. محتوای فایل‌های صوتی، پراکنده و معلق است. با تبدیل آن‌ها به نوشتار می‌توان گفتار را به محتوایی متمرکزتر و سامان‌یافته‌تر تغییر داد. ویرآوا فایل‌های صوت‌دار از جمله فیلم، پادکست، آهنگ یا مصاحبه را پردازش می‌کند و نوشتار حاصل را تحویل می‌دهد.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید