بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار فناوری و اخبار جدید : ماهواره های جدید استارلینک در مدار زمین

ماهواره های جدید استارلینک در مدار زمین

ماهواره جدیداستارلینک

اخبار فناوری / ۵۶ ماهواره جدید «استارلینک» به مدار زمین پرتاب شدند
موشک «فالکون ۹» شرکت «اسپیس‌ایکس»، ۵۶ ماهواره جدید «استارلینک» را به مدار زمین پرتاب کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) در جدیدترین ماموریت موفقیت‌آمیز خود، گروه جدیدی از ماهواره‌های پهن‌باند «استارلینک»(Starlink) را در اوایل صبح روز ۱۴ مه به مدار زمین پرتاب کرد و موشک را در اقیانوس اطلس فرود آورد.

یک موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) به همراه ۵۶ ماهواره استارلینک، در ساعت ۱:۰۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا به مدار پرتاب شد.

مرحله اول موشک، ۸.۵ دقیقه پس از بلند شدن به زمین بازگشت و روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین شرکت اسپیس‌ایکس در اقیانوس اطلس فرود آمد. در همین حال، مرحله بالایی موشک، ۵۶ ماهواره استارلینک را به مدار زمین برد. براساس برنامه‌ریزی این ماموریت، همه ۵۶ ماهواره باید حدود ۶۵ دقیقه پس از پرتاب مستقر شده باشند.

اسپیس‌ایکس اکنون نزدیک به ۴۴۰۰ ماهواره را برای تکمیل شبکه ماهواره‌ای بزرگ و در حال توسعه خود پرتاب کرده است. به گفته «جاناتان مکداول»(Jonathan McDowell) اخترفیزیکدان و ردیاب ماهواره، بیش از ۴۰۰۰ ماهواره در حال حاضر فعال هستند.

پرتاب روز ۱۴ مه، بیست و نهمین ماموریت برای فالکون ۹ و سی و یکمین ماموریت مداری اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۳ بود. دو پرواز مداری دیگر با موشک قوی «فالکون هوی»(Falcon Heavy) اسپیس‌ایکس پرتاب شدند.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید