بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار جدید و اخبار فناوری و اخبار نانو : فناوری‌ نانو، جایگزین آنتی‌بیوتیک‌ها

فناوری‌ نانو، جایگزین آنتی‌بیوتیک‌ها

توسعه آنتی‌بیوتیک با فناوری نانو

اخبار فناوری نانو / استارتاپ ایسلندی با استفاده از فناوری‌نانو به دنبال جایگزین آنتی‌بیوتیک‌ها است
یک استارتاپ ایسلندی به دنبال تولید نوعی جدید از داروها با کمک فناوری‌نانو است که بتواند جایگزین آنتی‌بیوتیک‌ها باشد و سبب تقویت پاسخ ایمنی بدن شود.

به گزارش تارنمای the next web، مقاومت آنتی‌بیوتیکی در فهرست تهدیدهایی است که سازمان بهداشت جهانی ارائه کرده است و این امکان وجود دارد که در همه‌گیری بعدی مقاومت آنتی‌بیوتیکی مشکلاتی را برای جامعه جهانی ایجاد کند. بر اساس تخمین‌های ارائه شده، عفونت‌های ناشی از مقاومت آنتی‌بیوتیکی بیش از مالاریا و ایدز روی جامعه بشری تاثیر گذاشته و در سال حدود پنج میلیون نفر را به کام مرگ می‌کشد.

پروژه‌ای به تازگی توسط یک استارتاپ ایسلندی با بودجه اتحادیه اروپا به سرپرستی شرکت آکتلیا فارماکیوتیکالز (Akthelia Pharmaceuticals) و دانشگاه ایسلند آغاز شده است که قصد دارند با همکاری هشت دانشگاه و مؤسسه دیگر و ۶ شرکت در سراسر اروپا، مشکل مقاومت آنتی بیوتیک را برطرف کند.

هدف پروژه IN-ARMOR تولید نوع جدیدی از داروها با کمک فناوری‌نانو است که باعث تقویت پاسخ ایمنی بدن شده که به‌عنوان “مصونیت ذاتی” تلقی می‌شود. این رویکرد به عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها ، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌پردازد.

IN-ARMOR به تحقیق و توسعه فناوری ایمنی ذاتی آکتلیا و پپتیدهای ضد میکروبی می‌پردازد. پپتیدهای ضدمیکروبی زنجیره‌های پروتئین کوتاه هستند که نقش مهمی در سیستم ایمنی پستانداران از جمله انسان دارند. کار این استارتاپ مبتنی بر تحقیقات دانشگاه ایسلند است که یکی از صاحبان این شرکت است.

این پروژه با استفاده از طراحی دارو به کمک کامپیوتر داروی جدید را توسعه می‌دهد. این پروژه از فناوری نانو برای هدف قرار دادن مناطق خاص در بدن با دارو داروها استفاده کرده و افزایش اثربخشی دارو و کاهش عوارض جانبی را دنبال خواهد کرد.

پس از اتمام پروژه، IN-ARMOR برای اعتبارسنجی وارد فاز بالینی می‌شود. این تیم امیدوار است که از این داروی جدید نه تنها در ترکیب با سایر آنتی‌بیوتیک‌ها بلکه به تنهایی نیز استفاده شود.

گوموندور هارفن گوموندسون از محققان این پروژه در دانشگاه ایسلند و مدیرعامل شرکت اکتلیا گفت: با تمرکز بر تحریک دفاعی ذاتی بدن در برابر عفونت، می‌توانیم از استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های سنتی خودداری کنیم و درمان‌های جدید انقلابی را برای مقابله با باکتری‌های چند منظوره ایجاد کنیم. این فناوری می‌تواند زندگی بی‌شماری را در سراسر جهان نجات دهد.

در صورت موفقیت، این پروژه می‌تواند ۱۰۷ میلیارد یورو بودجه توسعه آنتی‌بیوتیک را نجات دهد. علاوه بر این، این امر باعث کاهش بار بیماری در جهان می‌شود.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید