نماد سایت جهان دیجیتال

ساخت چاپگر سه‌بعدی برای تولید محصولات منعطف

ساخت چاپگر سه‌بعدی

ساخت چاپگر سه‌بعدی

اخبار فناوری / ساخت چاپگر سه‌بعدی که با گرافن محصولات منعطف تولید می‌کند
دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ (NTU)، مرکز چاپ سه‌بعدی (SC۳DP) سنگاپور و یک شرکت ژاپنی فعال در حوزه صنعت الکترونیک، یک چاپگر سه بعدی جدید ساختند که با گرافن می‌تواند محصولات انعطاف‌پذیر تولید کند.

به گزارش ایرنا، از تارنمای ۳dprintingindustry، ‌اجزا و دستگاه‌های الکترونیکی از فلزات سخت، سیلیکون و سرامیک تولید می‌شوند با این حال، تقاضای فزاینده‌ای برای الکترونیک انعطاف‌پذیر و پوشیدنی وجود دارد که می‌توانند خم شده، پیچ خورده و مطابق با سطوح مختلف تغییر شکل یابند.

این چاپگر سه‌بعدی جدید با هدف برآورده کردن این خواسته تولید شد. چاپگر سه‌بعدی با استفاده از لیزرهای با قدرت بالا، چاپ سه‌بعدی سریع و آسان دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند، انعطاف‌پذیر و پوشیدنی را امکان‌پذیر می‌کند.

موروکشان واداک از محققان این پروژه در نانیانگ سنگاپور گفت: این پروژه با هدف یافتن راهی برای چاپ سه بعدی مواد جدید مانند پلیمرهای آلی و مواد مبتنی بر کربن مانند گرافن که دارای خواصی است امکان چاپ بر روی بسترهای انعطاف‌پذیر مانند پلاستیک یا پارچه را فراهم کرده و ایجاد مدارهای انعطاف‌پذیر را فراهم می کند.

ساخت چاپگر سه‌بعدی که با گرافن محصولات منعطف تولید می‌کند

سابقه این پروژه بین نانیانگ سنگاپور و شرکت پاناسونیک به سال ۲۰۱۶ باز می‌گردد. این چاپگر سه‌بعدی چند ماده ای جدید از طول موج مختلف لیزر استفاده می‌کند. این تابش، واکنش‌های حرارتی و شیمیایی را تحریک می‌کند که می‌توانند مواد مشترک مبتنی بر کربن مانند پلی آمید و اکسید گرافن را به نوع جدیدی از گرافن بسیار متخلخل تبدیل کنند.

سازه‌های سه‌بعدی چاپ شده با این گرافن، سبک و رسانا هستند. آنها همچنین می‌توانند سه‌بعدی چاپ شده یا روی بسترهای انعطاف‌پذیر مانند پلاستیک، شیشه، طلا و پارچه قرار بگیرند و دستگاه‌های انعطاف‌پذیر و پوشیدنی ایجاد کنند.

ساخت چاپگر سه‌بعدی که با گرافن محصولات منعطف تولید می‌کند

لومون جی سرپرست پروژه نیز اظهار داشت: فناوری ما امکان ایجاد مواد بسیار متخلخل و رسانا مبتنی بر گرافن را برای استفاده در برنامه‌های مختلف فراهم می‌کند. در مقایسه با روش‌های سنتی تولید گرافن، روش ما سریع‌تر، ارزان‌تر و بسیار سازگار با طیف گسترده‌ای از مواد است.»

این چاپگر سه‌بعدی جدید نظر یکی از شرکت‌های آمریکایی را به خود جلب کرده است. JABIL در تلاش است تا الکترونیک‌های مبتنی بر گرافن چاپ شده سه‌بعدی را در یک سیستم تزریق هوشمند ادغام کند.

خروج از نسخه موبایل