بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار جدید و اخبار فناوری و رباتیک : رونمایی از سگ رباتیک شیائومی

رونمایی از سگ رباتیک شیائومی

سگ رباتیک شیائومی

اخبار رباتیک / شرکت “شیائومی” از اولین سگ رباتیک خود رونمایی کرد. این ربات چهارپا از کوچکترین ابررایانه هوش مصنوعی جهان نیرو می‌گیرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، شرکت چینی “شیائومی”(Xiaomi) از سگ رباتیک خود موسوم به “سایبر داگ”(CyberDog) رونمایی کرد که یک ربات چهارپای منبع‌باز است که توسعه دهندگان می‌توانند برای آن برنامه‌های کاربردی خود را ایجاد کنند.

همانطور که در وب‌سایت “شیائومی” اشاره شده است، این ربات با استفاده از نسخه “Jetson Xavier NX NVIDIA” که به عنوان کوچکترین ابر رایانه هوش مصنوعی جهان شناخته می‌شود، اداره می‌شود.

این ماژول هوش مصنوعی قدرتمند، بسیاری از برنامه‌ها و کاربردهای این ربات از جمله تشخیص و دنبال کردن صاحب خود را عملی می‌کند.

“سایبر داگ” دارای ۱۱ حسگر از جمله حسگرهای لمسی و فراصوت است که به آن اجازه می‌دهد با محیط خود تعامل داشته باشد.

دوربین‌های موجود بر روی صورت این سگ رباتیک به آن اجازه می‌دهد تا از شخصی که به عنوان صاحب آن تعریف شده است، پیروی کرده و موانع موجود در محیط نزدیک خود را پشت سر بگذارد.

“سایبر داگ” حتی می‌تواند یک شخص را در میان جمعیت انتخاب کرده و آن شخص را برچسب گذاری و دنبال کند.

“شیائومی” در اعلامیه خود توضیح داد: “سایبر داگ” ضمن ردیابی وضعیت بدن و تشخیص چهره، قادر است صاحب خود را دنبال کند و از موانع در مقیاس سانتی‌متر گذر کند.

“سایبر داگ” یک نمونه دیگر از سگ‌های رباتیک است که شباهت زیادی به ربات مشهور “اسپات”(Spot) ساخته شرکت “بوستون داینامیکس”(Boston Dynamics) دارد که اکنون به تصاحب شرکت “هیوندای” درآمده است.

همه این سگ‌های رباتیک از آخرین فناوری رباتیک پیشرفته برای ایجاد یک ماشین زیرک استفاده می‌کنند که قادر به عبور از موانع و گذر از مناطق مختلف است، به این معنی که می‌توان از آنها برای واکنش به فجایع و بلایای طبیعی و تعدادی از برنامه‌های دیگر با هدف جایگزینی با انسان در کارهای خطرناک استفاده کرد.

“شیائومی” می‌گوید کار خود را با تحویل ۱۰۰۰ “سایبر داگ” به طرفداران، مهندسان و علاقه‌مندان به سگ رباتیک شیائومی آغاز می‌کند. ایده این شرکت این است که از اشتیاق جامعه رباتیک منبع‌باز استفاده شود تا برنامه‌های نوآورانه‌ای را برای این سگ رباتیک طراحی کنند.

قیمت “سایبر داگ” حدود ۱۵۴۰ دلار است.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید