نماد سایت جهان دیجیتال

رباتی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان

ربات تشخیص زودهنگام سرطان پستان

ربات تشخیص زودهنگام سرطان پستان

جهان دیجیتال: تشخیص زودهنگام سرطان پستان با یک ربات امکان‌پذیر می‌شود
پژوهشگران انگلیسی، ربات جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند سرطان پستان را به صورت زودهنگام تشخیص دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، ربات جدیدی که در «دانشگاه بریستول»(University of Bristol) انگلستان ساخته شده است، می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان پستان کمک کند. این ربات می‌تواند معاینات بالینی پستان را در دسترس‌تر کند؛ زیرا معاینه را به صورت محلی در داروخانه‌ها انجام می‌دهد.

کارآیی ربات با استفاده از یک نمونه سیلیکونی پستان آزمایش شد تا میزان دقت آن در تشخیص دادن توده‌های سرطانی مشخص شود.

«جرج جنکینسون»(George Jenkinson)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما امیدواریم که این ربات در آینده بتواند یک کمک واقعی در تشخیص زودهنگام سرطان باشد. در گذشته تلاش‌هایی برای استفاده کردن از فناوری به منظور بهبود بخشیدن معاینات صورت گرفته، اما داشتن یک ربات یا دستگاه الکترونیکی که بتواند بافت پستان را به صورت فیزیکی احساس کند، می‌تواند تحولی در این زمینه باشد.

این ربات که در «آزمایشگاه رباتیک بریستول»(Bristol Robotics Laboratory) طراحی شده است، با چاپگر سه‌بعدی ساخته شد و با آزمایش‌های شبیه‌سازی‌شده روی نمونه سیلیکونی مورد بررسی قرار گرفت.

تشخیص زودهنگام سرطان پستان با یک ربات امکان‌پذیر می‌شود

جنکینسون گفت: ما امیدواریم که این پژوهش بتواند به شناسایی روندهایی در مقیاس بزرگ کمک کند که برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان سودمند هستند. هدف نهایی این است که ربات و حسگرها توانایی تشخیص دادن توده‌ها را دقیق‌تر و عمیق‌تر از لمس کردن توسط انسان داشته باشند.

خروج از نسخه موبایل