بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > گالری عکس : تشخیص چندین پاتوژن با یک تراشه در ۵ دقیقه‌

تشخیص چندین پاتوژن با یک تراشه در ۵ دقیقه‌

تراشه تشخیص سریع پاتوژن

اخبار فناوری / محققان موفق به ساخت تراشه‌های گرافنی شدند که که به سرعت می‌تواند چندین پاتوژن را در نمونه‌های خون یا بزاق در مدت پنج دقیقه تشخیص دهد.

به گزارش تارنمای آمریکایی infomeddnews، با همکاری راهبردی دو شرکت و ترکیب فناوری آنها، تراشه‌های گرافنی ساخته شد که به سرعت می‌تواند چندین پاتوژن را در نمونه‌های خون یا بزاق تشخیص دهد.

شرکت هممیکس بیوتکنولوژیز (Hememics Biotechnologies)، توسعه‌دهنده پلتفرم تست‌های زیستی حاوی حسگرهای گرافنی، ۲ میلیون دلار به این تحقیق اختصاص داد تا با استفاده از این بودجه بتواند فناوری «آزمایشگاه روی تراشه» را توسعه دهد.

در همین راستا، شرکت هممیکس بیوتکنولوژیز با شرکت جنرال گرافن (General Graphene)، وارد همکاری راهبردی شده که قرار است به مدت چهار سال این همکاری ادامه داشته باشد. این تلاش مشترک قرار است برای توسعه یک فرایند مقیاس‌پذیر و بی‌نیاز از اتاق تمیز برای تولید تراشه‌های زیست‌حسگر گرافنی صرف شود.

با اتکا به توانمندی شرکت هممیکس بیوتکنولوژیز در توسعه ادوات تشخیصی با دوام بالا، این همکاری مشترک انقلابی در ابزارهای تشخیصی برای عوامل بیماری‌زا و سموم محیطی ایجاد می کند.

تشخیص ۵ دقیقه‌ای چندین پاتوژن با یک تراشه

این ۲ شرکت در ۹ ماه گذشته اقدام به ساخت بیش از ۱۰۰ هزار زیست‌حسگر گرافنی کرده‌اند. برای ساخت این حسگرها از فناوری پتنت شده شرکت هممیکس بیوتکنولوژیز استفاده شده است که می‌تواند آزمایش‌های مولکولی را انجام داده و آنتی‌ژن‌های متعددی را آزمایش کند. این ابزار تشخیصی SEB و ریسین را با حساسیت‌های بالا در محدوده پیکومولار تشخیص داده و طی ۵ دقیقه نتیجه را ارائه می‌کند.

این ۱۰۰ هزار کیت حسگری بخشی از یک برنامه گسترده‌تر برای بهبود طراحی تراشه‌ها است. جان واردن، مدیرعامل شرکت هممیکس بیوتکنولوژیز گفت: «بازخورد این آزمایش‌ها در پیشبرد کارآزمایی‌های بالینی بسیار کمک خواهد کرد.

این تراشه‌ها قادر هستند شناسایی چندین پاتوژن را در بزاق یا نمونه خون منفرد با سطح تشخیص بیش از ۱۰۰ برابر حساس‌تر از جریان جانبی انجام دهند.

سری آیتال( Sri Aithal) مدیر تحقیق و توسعه در شرکت هممیکس بیوتکنولوژیز گفت: ما از عملکرد زیست‌حسگر گرافنی که به اندازه یک سکه است، خوشحال هستیم. در دنیای بسیار رقابتی تشخیص طبی، سرعت و هزینه سرنوشت یک فناوری را مشخص می‌کنند.

وی افزود: با رسیدن به سطح پیکومولار، زمان آزمایش پنج دقیقه‌ای و روش تولید بی‌نیاز به اتاق تمیز، ما سه موانع مهم را به طور همزمان شکست دادیم.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید