بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار جدید و اخبار فناوری و اخبار هوش مصنوعی : بهره گیری از سلول‌های مغز انسان برای ارتقاء هوش مصنوعی

بهره گیری از سلول‌های مغز انسان برای ارتقاء هوش مصنوعی

سلولهای مغز و هوش مصنوعی

اخبار هوش مصنوعی / ساخت هوش مصنوعی با سلول‌های مغز انسان
رایانه‌هایی که با سخت‌افزار زیست‌شناختی کار می‌کنند، می‌توانند میزان مصرف انرژی ابررایانه‌ها را کاهش دهند.
پژوهشگران آمریکایی می‌گویند در یک دهه آینده، ساخت زیست‌رایانه تقویت‌شده با سلول‌های مغز انسان به واقعیت می‌پیوندد.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز معتقدند این فناوری قابلیت‌های رایانه‌های امروزی را افزایش می‌دهد و حوزه‌های مطالعاتی جدیدی ایجاد می‌کند.

در دو دهه گذشته، دانشمندان با استفاده از اندام‌واره‌های کوچک‌ــ بافت‌های آزمایشگاهی مشابه اندام‌های کامل‌ــ روی کلیه، ریه و سایر اندام‌ها آزمایش کرده‌اند.

توماس هارتونگ و همکارانش در دانشگاه جانز هاپکینز اخیرا روی اندام‌واره‌های مغز آزمایش کرده‌اند، کره‌هایی در ابعاد نوک خودکار که حاوی یاخته‌های عصبی و سایر اجزایی است که از عملکرد‌های بنیادی مغز مانند یادگیری و حافظه پشتیبانی می‌کنند.

بنابر اعلام وبگاه ایندیپندنت، هارتونگ توضیح داد: این تحقیق مسیر پژوهش در مورد چگونگی عملکرد مغز انسان را باز می‌کند، زیرا می‌توانید دستکاری‌اش کنید، کار‌هایی بکنید که از لحاظ اخلاقی مجاز نیستید با مغز انسان انجام دهید.

هارتونگ کشت و تبدیل سلول‌های مغز به اندام‌واره‌های کاربردی را در سال ۲۰۱۲ آغاز کرد. او از سلول‌هایی استفاده می‌کند که مانند نمونه‌های پوست انسان، بازتنظیم و به مرحله سلول‌های بنیادی اولیه بازگردانده شده‌اند.

هر اندام‌واره حدود ۵۰ هزار سلول دارد، که تقریبا به اندازه سیستم عصبی مگس سرکه است. او اکنون در نظر دارد از این اندام‌واره‌های مغز برای ساخت رایانه‌ای آینده‌گرا استفاده کند.

جدیدترین اخبار و مقالات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در پایگاه خبری و تحلیلی جهان دیجیتال دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید